• https://www.facebook.com/D%C4%B0GEM-Dikkat-Geli%C5%9Ftirme-Merkezi-1601328033475032/?ref=ts
 • https://twitter.com/?lang=tr
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Saat
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret17692
Takvim

KİMLER YARARLANABİLİR

3 yaş üzeri herkes Berard Ait İşitsel Algı Metodundan yararlanabilir.

 

 • Çocuğunuza söyledikleriniz bir kulağından girip diğerinden çıkıyorsa,
 • Yaşıtlarıyla geçinemiyor, oyuna katılamıyor ya da oyunu bozuyorsa,
 • Başkaları konuşurken sırasını beklemeyi öğrenemiyor, sözlerini kesmeye devam ediyorsa,
 • Sıra beklemeden her yer ve her şeyde ilk olmak için atakta bulunuyorsa,
 • Dikkat isteyen etkinlikleri sürdüremiyorsa,
 • Ders çalışmasını telefon, kapı zili ya da sokaktan gelen sesler dahi bozuyorsa,
 • Sınavlarda daha sorunun bitmesini beklemeden ya da tamamını okumadan cevaplıyor ve cevaplarını bildiği soruları dikkatsizlik yüzünden yanlış cevaplıyorsa,
 • Küçük eşyalarını (telefon-defter-kalem) ya da öğretmenin veya anne babasının iletilerini birbirlerine iletmeyi unutuyorsa,
 • Sosyal çevreden kendini soyutluyor ve içine dönük yaşıyorsa,
 • Sınıfta öğretmen dersi anlatırken o yanındaki ile aklına gelen bir başka şey üzerine konuşuyor ve öğretmenden sık sık ikaz alıyorsa,
 • Sınıfta arkadaşları dersi takip ederken o dersi takip edemiyor, sıralar arasında dolaşıyorsa,
 • Sınavlarda dikkatsizlik yüzünden, cevabı bildiği halde ya da çok basit toplamalarda işlem hatası yapıyorsa,
 • Algısı yavaşsa ve yavaş öğreniyorsa,
 • Konuşma gecikmesi varsa,
 • Ders çalışmaya ve test çözmeye istek duymuyorsa,
 • Derslerini çalıştığı halde istediği verimi alamıyorsa,
 • Test sınavlarında iyi sonuç almasına karşın, üniversitede istediği bölüm için daha yüksek puana gerek varsa,

 

Maria Callas, Pavorotti sesini en iyi şekilde kullanmak ve işitsel algısını en yüksek oranda kullanmak için yaptırmış olup, Gerard Depardieu çocukluğunda kekemeliğini kontrol altına almak için ve yetişkin yaşlarında ise İngilizceyi öğrenebilmek ve daha iyi telaffuz edebilmek için tekrarlamıştır. Sözel ve yazısal ifadeyi geliştirdiğinden birçok yazar, sanatçı ve seminer veren kişiler yararlanmaktadır. Motor hareketlerin gelişimine yardımcı olduğundan spor alanında Berard Metodu önemli bir yer tutmaktadır.

Konsantrasyon, Algı, Odaklanma

Bazı çocuklar her ortamda her türlü sesten rahatsızlık duyarlar. Ne sesi olursa olsun, hatta sessizlik bile onları rahatsız eder, derslerini çalışamaz veya herhangi bir konuşmaya yoğunlaşamazlar. Aynı sorunu yaşayan genç ya da yetişkin biri de olabilir.

Çocuğa sözel olarak verilen bilgiler, örneğin öğretmenin sınıfta ders anlatması çocuğun dersini öğrenmesini sağlayamayabilir. Evde de çocuk ders yapmak için hazırlanıp oturur, kitabını açar ve gözünü kitabın sayfasına yönlendirir. Gözü sayfadadır ancak düşünceleri, çoktan başka yerdedir. Aynı sayfayı ilk satıra dönerek 10- 15 kez okur ama sonuç alamaz. Derse başlamak için zorluk çeken öğrenciler de vardır. Tuvalete tekrar tekrar gider, evde dört dönüp sürekli bir şeyler arar, kalemini defalarca düşürür.

Bu sorunları yaşayan çocuklar derse başlamaya yoğunlaşmakta, zorluk çekerler. Ancak dersine yoğunlaşamayan bu çocuk, yan odada anne babanın konuştuklarını işitip anlayabilir. Anne babanın evde çocuğunu terbiye etmek için yaptığı tüm konuşmalar ve hatta tehditler de yarar sağlamaz. Anne ve babası, bunu ‘’çocuğunun bir kulağından girip diğer kulağından çıkması’’ olarak değerlendirebilir. Bu davranışlar çocuğun ailesi ya da öğretmeni ile bir inatlaşması anlamında değildir. Bir de, daha farklı görülen bir durum olabilir ki çocuk sadece ilgi duyduğu yani sevdiği dersi çalışır. Sevdiği dersi çalışır ama diğer dersleri çalışmaz. Diğer derslere olan ilgisizliği ve kendini yoğunlaştıramaması çocuğa büyük bir sorun yaratır.

Çocuğun okuldaki genel başarısı düşer ve üniversite sınavlarına hazırlanırken bu durum çocuk için büyük bir eksi anlamına gelir. Çünkü ilgi duyduğu bölüme girebilmesi için üniversite sınavlarında genel kültür gerektiren sorulara da cevap vermesi gerekmektedir. Bu durumdaki çocuk ve gençlerin herhangi bir yardımla, bu sorunları azaltması mümkün müdür?

Öğrenmenin kolaylaşması yanı sıra başka olumlu sonuçlar da alındığını gören Berard, bunların en başında geleninin odaklanma olduğunu söylemiştir. Odaklanma da beraberinde aşağıdaki olumlu sonuçları getiriyor: Çocuk aileye, okula ve çevreye sosyal uyumda gelişiyor. Çocuğun gelişmesi ailede harmonik bir yaşam ortamı oluşturuyor. Çocuk, okulda öğretmenler ve diğer öğrencilerle uyum içinde çalışıyor. Öğrenmenin artması ile birlikte notlarda yükselme görülüyor. Çocuk, sınav öncesi günlerde ve sınav sırasında strese girmiyor ve öğrendiklerini hatırladığı için alabileceği en iyi sonucu alma şansını elde ediyor.

Öğrenci dersini çalışmıştır ve konuya hakimdir ancak sınav yaklaştıkça kaygısı artabilir. İstediği sonuca ulaşamayacağını düşündüğünden strese girebilir ve bu stres soruların doğru yanıtlarını bilmesine rağmen öğrenciyi bloke edebilir. Berard Metodu hakkında öğrenciler girdikleri sınavlarda; çevrelerine bir duvar çekerek tamamen sınava odaklandığını ve çevrelerinde kimsenin bulunmadığı hissini yaşadıklarını veya soruları evde yanıtlarmış gibi rahat hissettiklerini söylemektedirler.

Konuşma Gecikmesi

Yaşı geldiği halde konuşma gelişimi yavaş olan çocuklarda  Berard Metodu’nun hızlı bir başlangıç olduğu 1960 yılından bu yana uygulama yapılan öğrencilerin raporlarında http://www.berardaitturkiye.com/bilimsel-raporlar görmekteyiz. Berard Metodu algı-motor-yorum yetilerimizi artırarak bilgi alma yetimizi de yükseltir. Bu sayede konuşamayan bir çocuk Berard programından sonra konuşma eğitimine en üstün kabiliyeti ile cevap vereceğinden hemen konuşma terapistlerinden eğitim almalıdır.

Öğrenme zorluğu olan, geç öğrenen, algısı yavaş olan, harfleri ve heceleri karışık yazan, harfleri doğru kullanamayan öğrenciler Berard Metodu ile uygulama aldıktan sonra açılan algıları ve bunun sonunda konsantrasyon ve odaklanma güçlenmesi ile büyük adımlar atmaktadır.

Kekemelik Ön Programı

Konuşma Bozuklukları şu şekillerde görülmektedir: Hiç konuşamamak, birkaç kelime konuşmak, bazı harfleri söyleyememek, yarım konuşmak, utanma yüzünden konuşamamak ve kekelemek sayılabilir. Bütün bu durumlarda çocuğun ve kişinin hangi eğitimi alırsa alsın ilk uygulanan program Berard Metodu olduğu takdirde konuşma terapisi ve kekeleme eğitiminde büyük bir sıçrama yaptığı hatta bazen birkaç yıllık bir ilerleme kaydedildiği görülmektedir. Öncelikle konuşmaya fiziksel bir engel olmadığı bilinmelidir. Fiziksel bir engel olmadığı halde konuşma yoksa motor hareketleri (konuşma için gerekli olan ince motor)  ve zihindeki yorum merkezini harekete geçirdiğinden ön çalışma olarak çocuğa Berard Metodu uygulanınca konuşma terapisinden alınan sonucun,  Berard Metodu uygulanmadan doğrudan konuşma veya konuşma takılması terapisi verilen çocuklara oranla daha kısa zamanda ve daha hızlı olduğu görülmektedir.

Okuma-Yazma Sorunu

Yapılan istatistiklerde, öğrenme gecikmesi olduğu durumlarda öğrenciye uygulanan İşitsel Algı Metodu sonrasında öğrencinin bu sorunu büyük ölçüde aştığı görülmüştür. 8.000 kişiye uygulama yapan Berard, çalışmanın sonuçları hakkında sağlam kanıtlara sahip olmuş ve daha sonra yapılan istatistikler  de  bu sağlamlığı kanıtlamıştır. Bugün Disleksi olarak bilinen öğrenme güçlüğü Berard Metodu sayesinde büyük ölçüde aşılmaktadır. Berard Metodu; okuma, yazma ve öğrenme bozukluklarında bir ön uygulama olarak algının açılmasını sağlayıp, öğrenmenin temel tuğlalarını örer. Bu metod sonucunda öğrenci, öğrenmeye zihin yolları olarak açık olduğundan bilgi depolamada kolaylık yaşar.

Nasıl oluyor da Berard Metodu öğrenmede kolaylık sağlayabiliyor? Metot öncelikle öğrenmede gerekli olan sağ ve sol zihnin birlikte çalışmasını sağlar. Sol zihnin anlama-yorum-inceleme-içerik-kelimeler ve sayılar gibi gerekli tuğlaların birleştirilmesi için sağ zihnin yardımına ihtiyacı vardır. Motor hareketlerimiz ile (okuma-yazma-konuşma)  öğrenme gerçekleşir. Öğrenmenin kısa yolu sağ kulak baskınlığı olduğunu belirten Berard, ‘’Sağ kulaktan gelen seslerin, konuşma ve yorum (kelimeler ve sayıların sol zihnimizde bulunduğunu düşününce) merkezinin bulunduğu sol zihne doğrudan ulaşması öğrenmede hız kazandırdığı gibi öğrenciye öğrenmekten de keyif aldırmaktadır. Öğrenmenin en kısa yolu sağ kulaktır çünkü sol zihne en kısa yoldur’’ diyen Berard, öğrenmede yavaşlığı olan çocuk ve yetişkinlerin öğrenmenin uzun yolu olan sol kulak baskın dinleme yaptıklarını söylemiştir. Berard Metodu sonrası bu kişilerde sağ kulak baskınlığı ya da eşit baskınlık oluştuğundan öğrenmenin hız kazandığını ve çocukların okumayı sevdiğini göstermiştir.

Öğrencide, öğrenme yavaşlığı ve kitap okumaya isteksizlik varsa,  disleksi ihtimali düşünülmelidir. Öğrenime başlamadan önce uygulanacak olan Berard Metodu ile öğrencinin önündeki zor yol kısalacaktır.

 

CANLI RADYO
FACEBOOK
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 24° 6°