• https://www.facebook.com/D%C4%B0GEM-Dikkat-Geli%C5%9Ftirme-Merkezi-1601328033475032/?ref=ts
  • https://twitter.com/?lang=tr
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret17694
Takvim

BERARD AİT METODUNUN TARİHÇESİ

Dr. Guy Berard’ın kendi kulak çınlama sorununa ve çocuklarının öğrenme güçlüğüne çare ararken bulduğu ve geliştirdiği ve kendi adıyla anılan bir yöntemdir.

Birçok kişinin daha yeni yeni duymaya başladığı Berard AIT, Fransa Annecy’de kulak-burun- boğaz doktoru Dr.Guy Berard tarafından, 1950 yıllarında geliştirildi. Aslında metodun başlangıcında işitme ile ilgili çalışmalar yapılıyordu. Ancak öğrenme, dikkat, konsantrasyon, motivasyon ve işitsel algının geliştiği, ayrıca hafızanın güçlendiği de gözlemlendi. Böylece Berard AIT bir temel program olarak geliştirildi.

Dr Berard, AIT Programını tamamlayanların verdiği değişimler üzerine çalışmalarına devam etti. Bazı danışanları telefon numaralarını hatırlamada performansının arttığını veya konuşmasının daha iyi olduğunu söylerken bazıları da örneğin, gürültülü bir restoranda dahi konuşmaları anlayabildiğini bildiriyordu. Sese karşı aşırı tepki veren bazı kişiler ise aniden gelen ya da rahatsız eden seslere karşı aşırı tepki vermediğini, çevresiyle uyum sağlayıp artık huzurlu olduğunu söylüyordu. Dr. Berard, işitsel algıya dayalı metodu üzerinde klinik çalışmalarını oldukça yoğun sürdürmüş, programın dinletileri, süre ve sayısı üzerinde sayısız testler yapmıştır. Tekniğini geliştirmek için, kliniğinde danışanlarının gelişimini uzun süre gözlemleyerek takip etmiştir. Amacı metodunu en etkili hale getirip, etkin programı oluşturmaktı.

1991 yılında yayınlanan ”Sesin Mucizesi-The Sound of a Miracle” kitabının yayınlanmasından sonra Berard AIT, davranış ve öğrenme zorluklarıyla ilgili bir program olarak kabul gördü. Kitapta, Annabel Stehli´nin kızı Georgianna'nın hikayesi anlatılır. 11 yaşındaki ağır otizmli Georgianna kendisi gibi ağır durumda olan çocuklarla bir enstitüde yaşarken, AIT programının uygulanması ile normal okula gidebilecek duruma erişmiş ve bunun üzerine Berard AIT, bir program olarak otizmli çocuklar için de dikkatleri üzerine çekti.

Dr Berard, 'İşitme Eşittir Davranış- Hearing Equals Behavior' adlı kitabında dinleme ve öğrenme ile işitsel dengesizliğin öğrenmeyi nasıl engellediği hakkındaki düşüncelerini açıklar. Kitabın Fransızcası 1982 yılında ve İngilizce tercümesi 1993 yılında yayınlandı. İngilizcesinin yayınlanması ile bu konuyla ilgilenen meslek gurupları ve aileler işitme ile öğrenme ve davranış arasındaki bağlantının önemini kavramış oldu. Autism Research Institute başkanı Dr Bernard Rimland, metodun bilimsel olarak incelenmesi için çalışmalar başlattı.

Dr Rimland ve Dr Stephen Edelson, bilimsel verilere dayanmazsa metodun kabul göremeyeceğini biliyorlardı. Autism Research Institute'nün araştırmaları Network ABC´s televizyonu ”20/20” programında yayınlandı ve metot büyük ilgi görerek uygulayıcılar vasıtasıyla tüm dünyaya yayılmaya başladı.
Rimland&Edelson araştırmalarını otizm üzerine yoğunlaştırmış, daha sonra, diğer araştırmacılar ise dikkat dağınıklığı, işitsel algının gelişmesi ve diğer konular üzerinde yoğunlaşmışlardır. 1998 yılına kadar 28 araştırma yapılmış ve bu araştırmaların %82 si Berard AIT'ten olumlu sonuç göstermiştir. (http://www.berardaitwebsite.com/sait/index.html)

Dr. Berard, metodunu başından beri 'İşitsel yöntem' olarak adlandırmıştı. Araştırmalar yapılıken, Dr Rimland ve Dr Edelson ile birlikte metodun adı 'İşitsel Algı Metodu' olarak değiştirildi. Çünkü; artık algı bütünlüğü üzerinde verilen bir uygulama olduğu kabul edilmişti.

Berard AIT artık hemen hemen tüm dünyaya yayıldı. Yayılmaya hala da devam ediyor. Araştırmalar başarıyla devam ediyor. 3 yaş üzeri uygulanan eğitim, nörolojik esneklik nedeniyle üst yaş sınırı olmadan yaşlılık döneminde de uygulanıyor. Çocuklar, gençler, sanatçılar, sporcular ve kişisel gelişime ilgi duyanlar Berard AIT'ten yararlanıyor.

Berard AIT President / Sally Brockett  / Berard AIT Başkanı

 

CANLI RADYO
FACEBOOK
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 24° 6°